Fiołki – Być Może Masz Je w Ogrodzie Ale Czy Wiesz Jak Mogą Ci Pomóc?
W obecnym świecie, gdzie system edukacji „produkuje” nieporadne istoty, gdzie media i różne „autorytety” nieustannie próbują nas ogłupiać, odciągać od prawdy i natury… nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego lub też zapominamy o tym, że „wszystko” czego potrzebujemy „mamy pod ręką” – np. zamiast truć się chemicznymi „lekami” od koncernów farmaceutycznych, wystarczy sięgnąć po „leki” z naszego ogrodu, z lasu, z łąki (której nikt nie opryskuje chemicznymi substancjami)… i przykładem może być tutaj taka bardzo „wdzięczna” roślina w postaci fiołka.
Fiołki ogrodowe i leśne…
Fiołek („Viola Odorata”) nazywany jest różnie – np. jako fiołek wonny, fiołek marcowy, czy też fiołek pachnący. U mnie w ogrodzie od wielu lat rośnie sobie ta roślina. Od dziecka uwielbiam zapach kwitnących kwiatów fiołka, a dzięki moim pracom w ogrodzie (sadzenie krzewów, obkopywanie ich i ściółkowanie dookoła…, wyrównywanie terenu pozyskiwaną w ramach tych prac ziemią) – na przestrzeni lat niesamowicie rozmnożyły się one i obecnie z każdej strony domu, rosną sobie w trawniku i pięknie kwitną.
Fiołki można znaleźć nie tylko w ogrodach, ale również w lasach, czy czasem w krzakach przy rzece, w parku… i nie dość, że mogą pełnić rolę ozdobną – są to także rośliny jadalne.
Fiołki można jeść i są korzystne dla naszego zdrowia
Ja wychodzę sobie do ogrodu, zrywam kwiaty fiołków i je po prostu na świeżo zjadam, ale nie tylko kwiaty są jadalne – liście również można jeść. Kwiaty fiołków można dodawać do różnego rodzaju sałatek, do soków, deserów, czy nawet marynat. Świeże, młode listki (bez łodyg) można dodawać również do sałatek lub robić z nich koktajle w połączeniu z innymi roślinami. W postaci ugotowanej – nadają się do sosów, farszów i potraw warzywnych.
Aspekty zdrowotne związane z fiołkiem
Od wielu lat robi się syropy i napary z fiołków, które są bardzo pomocne w przypadku przeziębień, przy anginie, katarze i kaszlu, czy też przy nieżycie górnych dróg oddechowych. Napary wykorzystywane są również do robienia okładów w przypadku ran i wyprysków skórnych, natomiast świeże listki sprawdzają się dobrze jako okłady w przypadku obrzęków i stłuczeń. Fiołek działa napotnie, wykrztuśnie oraz ma działanie lekko moczopędne.
Także zamiast szukać drogich i sztucznych „leków” w aptekach – może lepiej rozglądnąć się na to, co rośnie w naszych ogrodach?