Fiołki – Być Może Masz Je w Ogrodzie Ale Czy Wiesz Jak Mogą Ci Pomóc?

W obecnym świecie, gdzie system edukacji „produkuje” nieporadne istoty, gdzie media i różne „autorytety” nieustannie próbują nas ogłupiać, odciągać od prawdy i natury… nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego lub też zapominamy o tym, że „wszystko” czego potrzebujemy „mamy pod ręką” – np. zamiast truć się chemicznymi „lekami” od koncernów farmaceutycznych, wystarczy sięgnąć po „leki” z naszego ogrodu, z lasu, z łąki (której nikt nie opryskuje chemicznymi substancjami)… i przykładem może być tutaj taka bardzo „wdzięczna” roślina w postaci fiołka.

Fiołki ogrodowe i leśne…

Fiołek („Viola Odorata”) nazywany jest różnie – np. jako fiołek wonny, fiołek marcowy, czy też fiołek pachnący. U mnie w ogrodzie od wielu lat rośnie sobie ta roślina. Od dziecka uwielbiam zapach kwitnących kwiatów fiołka, a dzięki moim pracom w ogrodzie (sadzenie krzewów, obkopywanie ich i ściółkowanie dookoła…, wyrównywanie terenu pozyskiwaną w ramach tych prac ziemią) – na przestrzeni lat niesamowicie rozmnożyły się one i obecnie z każdej strony domu, rosną sobie w trawniku i pięknie kwitną.

Fiołki można znaleźć nie tylko w ogrodach, ale również w lasach, czy czasem w krzakach przy rzece, w parku… i nie dość, że mogą pełnić rolę ozdobną – są to także rośliny jadalne.

Fiołki można jeść i są korzystne dla naszego zdrowia

Ja wychodzę sobie do ogrodu, zrywam kwiaty fiołków i je po prostu na świeżo zjadam, ale nie tylko kwiaty są jadalne – liście również można jeść. Kwiaty fiołków można dodawać do różnego rodzaju sałatek, do soków, deserów, czy nawet marynat. Świeże, młode listki (bez łodyg) można dodawać również do sałatek lub robić z nich koktajle w połączeniu z innymi roślinami. W postaci ugotowanej – nadają się do sosów, farszów i potraw warzywnych. 

Aspekty zdrowotne związane z fiołkiem

Od wielu lat robi się syropy i napary z fiołków, które są bardzo pomocne w przypadku przeziębień, przy anginie, katarze i kaszlu, czy też przy nieżycie górnych dróg oddechowych. Napary wykorzystywane są również do robienia okładów w przypadku ran i wyprysków skórnych, natomiast świeże listki sprawdzają się dobrze jako okłady w przypadku obrzęków i stłuczeń. Fiołek działa napotnie, wykrztuśnie oraz ma działanie lekko moczopędne.

Także zamiast szukać drogich i sztucznych „leków” w aptekach – może lepiej rozglądnąć się na to, co rośnie w naszych ogrodach?

monsterid

BLOG uŁukasza uLukasza.pl

Misją tego bloga jest przede wszystkim pomoc ludziom w zrozumieniu tego, co się tutaj dzieje (w Polsce, na świecie), budowanie świadomości w ważnych aspektach, w których większość społeczeństwa jest totalnie zagubiona lub też ogłupiona przez lata propagandy medialnej, politycznej (sponsorowanej przez duże korporacje)... pomoc w odzyskaniu, czy też utrzymaniu zdrowia dzięki przekazywanej wiedzy na blogu www.uLukasza.pl Zapraszamy do obserwowania bloga, komentowania naszych artykułów i udostępniania linków do tych artykułów (które są dla Was wartościowe) w mediach społecznościowych...

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *