Jak Zrobić Ekologiczne Środki Czystości? …i Usunąć Szkodliwą CHEMIĘ Ze Swojego Życia?

Zanim przejdziemy do konkretów, jak przygotować kilka bardzo przydatnych środków czystości do sprzątania w domu, trzeba tutaj koniecznie wspomnieć o wynikach badań przeprowadzonych przez naukowców z Norwegii.

Częste używanie chemicznych środków czystości, jest tak szkodliwe jak palenie 20 papierosów dziennie przez 10 – 20 lat…

Norwescy naukowcy z uniwersytetu w Bergen, przeprowadzili badanie na 6000 osób, które używały chemicznych środków czystości z rozpylaczami, obserwując ich stan zdrowia… Co prawda w raporcie opublikowanym w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, nie podano konkretnych środków chemicznych (nazw produktów), ale dowiedziono, że kobiety, które mają z nimi częsty kontakt (często ich używają), doznają znacznego uszczerbku na zdrowiu.

Na podstawie spirometrii wykonanej na badanych osobach oraz dzięki porównaniu odpowiedzi tych osób w kwestionariuszach (w kwestii częstości używania środków chemicznych do sprzątania) dostrzegli, że pojemność płuc u kobiet, które pracowały zawodowo jako sprzątaczki oraz u kobiet, które regularnie sprzątały swoje domy/mieszkania używając środków chemicznych – jest znacznie mniejsza, niż u ludzi, którzy tego nie robią. W tej grupie osób często używających środki chemiczne, zaobserwowano również nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc oraz objawy astmy.

Naukowcy z Norwegii podkreślają, że długotrwałe stosowanie chemicznych środków czystości jest dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia dróg oddechowych.

Po co TRUĆ SIĘ i PRZEPŁACAĆ, skoro samodzielnie możemy zrobić ekologiczne środki czystości (O WIELE TANIEJ)?

Dzisiaj mam dla Was 3 przydatne w domu środki czystości, które samodzielnie możecie przygotować, a które u mnie w rodzinie są na bieżąco stosowane (zwłaszcza 2 pierwsze):

 1. PŁYN DO SZYB/OKIEN – składniki:

  1 szklanka wody
  1.5 łyżki octu 10%
  1/4 łyżeczki płynu do naczyń
  Wszystkie składniki należy wymieszać i wlać do butelki z rozpylaczem (możesz sobie takie butelki kupić np. na ALLEGRO lub wykorzystać stare butelki po środkach chemicznych).
  Co prawda ten płyn nie jest w 100% ekologiczny, bo dodajemy płyn do mycia naczyń chemiczny (chyba, że masz ekologiczny), aczkolwiek jest to bardzo mała ilość tego płynu, a większość to woda i ocet. Ja do przygotowania tego płynu, dodaję płyn do mycia naczyń Ludwik, którego używamy w domu od lat i uważamy go za „najlepszy” (przede wszystkim delikatny dla skóry)…

  Zwróćcie Państwo uwagę na to, że taki płyn jest zarówno o wiele zdrowszy dla nas (nie wdychamy tylu chemikaliów, co z standardowych płynów do okien), a dodatkowo jest to ogromna oszczędność, przygotowanie takiego płynu, to są „grosze”, gdzie w sklepach niezdrowe dla nas płyny chemiczne – kosztują średnio od ponad 4 zł do okolic 10 zł za butelkę 0.5 l
  Tutaj mamy największy koszt pierwszym razem (jeśli trzeba kupić sobie butelki z rozpylaczem), a później koszty są bardzo niewielkie.

 2. PŁYN DO MYCIA PODŁÓG (wykładziny PCV/PVC, płytki/terakota, panele z tworzyw sztucznych i wiele innych powierzchni)

  2 litry ciepłej wody
  1.5 szklanki octu 10%
  20 kropli olejku eterycznego (zapach według własnego uznania – wybierz taki, jaki lubisz…)

  Ten płyn przygotowuje się oczywiście chwilę przed zmywaniem podłóg – ciepła woda będzie tutaj bardzo pomocna w kwestii rozpuszczania i zmywania brudu z powierzchni. Kolejny bardzo tani i zdrowy dla nas środek czyszczący.

 3. ŚRODEK NA PLEŚŃ/GRZYB

  1/2 szklanki wody 
  4 łyżki octu 10 %
  Składniki trzeba zmieszać i przygotowany płyn wlać do butelki z rozpylaczem. Jeśli masz w domu pleśń/grzyby na ścianach, ten środek powinien pomóc – wystarczy go codziennie rozpylać na „zainfekowanej” powierzchni (może nie zniszczy w 100% grzybów/pleśni, ale na pewno przynajmniej trochę pomoże).

Warto sobie to wydrukować lub zapisać na kartce i zastąpić chemiczne środki czystości tymi wspomnianymi powyżej – dla własnego zdrowia i dla „zdrowia” własnego portfela… i przede wszystkim dzięki temu zaprzestajemy lub przynajmniej ograniczamy zatruwanie środowiska. Oczywiście ekologiczne środki czystości, możesz również kupić gotowe w sklepach, jeśli nie masz czasu i chęci na samodzielne przygotowywanie.

monsterid

BLOG uŁukasza uLukasza.pl

Naszą misją jest pomoc ludziom w zrozumieniu tego, co się tutaj dzieje, budowanie świadomości w ważnych aspektach, w których większość społeczeństwa jest totalnie zagubiona lub też ogłupiona... pomoc w odzyskaniu, czy też utrzymaniu zdrowia dzięki przekazywanej wiedzy na naszym blogu www.uLukasza.pl oraz dzięki produktom, które staramy się dobierać do naszego sklepu www.Sklep.uLukasza.pl tak, aby były pomocne na różnych płaszczyznach (do stosowania wewnątrz organizmu, aby np. pozbyć się trucizn, toksyn z organizmu i odzyskać zdrowie..., czy też do poprawiania własnej kondycji i przez to również ogólnego samopoczucia). Zapraszamy do obserwowania naszego bloga, udostępniania i komentowania naszych artykułów...

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *